Неділя 03 Березень 2024   Українська  /   Русский       Пошук    

5 причин насолоджуватися богослов'ям

Роберт Дженсон якось сказав, що богослов'я – це певний вид “граматики”. Можна сказати, що церква, як громада, говорить “християнською мовою”, а богослов'я формулює синтаксис та семантику цієї мови.

Слово "теологія", що складається з двох грецьких слів Теос (Бог) і Логос (слово), буквально означає "слово про Бога" або "бесіди про Бога". Ми займаємося богослов'ям, коли говоримо про Бога, і теологія, як багатогранна дисципліна, описує, хто такий Бог і що Він робить. Коли ми говоримо, що “Бог є любов”, що “Ісус є Бог” або що “ми потребуємо Спасителя”, то займаємося богослов'ям, бо говоримо про Бога. Теологією є також, коли ми вказуємо на прямі атрибути (якості) Бога – наприклад, Бог благ; або коли вказуємо на те, що Він говорить про нас (що ми злі).

Отже, богослов'я – це мова християнства. І нам, християнам, слід більше, ніж будь-кому, говорити про Бога – постійно і заразливо. Однак багато хто веде себе так, ніби богослов'я є щось чуже природі та справам Бога. Вони кажуть: люблячий Бог – це стосунки, а не набір доктрин. Їх теологія – це академічні вправи для богословів, які особливо важливі для повсякденного християнського життя. Для таких богослов'я – це щось зовнішнє, яке не має відношення до серця.

Коли богослов'я сприймають як академічні вправи для еліти небагатьох, його хочеться відкинути як непотрібні пута. Але правильно богослов'я, що розуміється, дає свободу і спрямовує до вічності, тому що неможливо бути християнином без християнського богослов'я. Без теології християнство – німа, нежива релігія. Християнський Бог Сам визначає та демонструє богослов'я. Я не можу говорити про свою дружину, не описуючи її якось; так і християни не можуть без богослов'я описувати Бога.

Отже, теологія – це граматика християнської віри. Ми не можемо обійтись без неї. Не можемо її ігнорувати. І я вважаю, що важливість богослов'я можна висловити п'ятьма фундаментальними концепціями.

1. Біблійний Бог – богословський Бог

Це твердження особливо очевидне у світлі того, що ми щойно говорили про буквальне значення слова “теологія”. Але важливо глибше зрозуміти цю думку.

Коли Бог каже “Я є сущий” (Вих. 3:14), то це означає, що Він суверенний, і що ми повинні поклонятися Йому і довіряти Йому. Коли Ісус каже “прийдіть до Мене всі трудящі та обтяжені, і Я заспокою вас” (Мт. 11:28), то має на увазі, що Він суверенний, але також і благий, люблячий і милостивий.

Коли Ісус каже, що “Дух навчить вас усьому і нагадає вам усе, що Я говорив вам” (Ів. 14:26), то має на увазі, що Бог настільки присвятив Себе місії вирощування в нас богослов'я, що вирішив “влаштуватися” в нас самих. (1 Кор. 6:19). Біблія навчає нас і показує, як потрібно передавати іншим істину (Юд. 1:3; 2 Тим. 1:14). Теологія важлива у Бога.

Природа говорить про Бога (Пс. 18:2), і Сам Бог говорить про Себе Самого (Ів. 14:26). Ми говоримо про Нього, коли славимо Його, і говоримо про Нього, навіть коли відкидаємо Його. Зрештою, навіть атеїсти – “найрозлюченіші у світі богослови” – говорять про Нього, стверджуючи Його “непотрібність”. Нікуди не подітися від “богословського” Бога.

2.  Біблія  –  богословська книга

Біблія – саме Слово Бога (2 Тим. 3:16-17). Її слова походять від Самого Бога і вказують на Нього. Її слова пояснюють нам, Хто Він, і хто ми є до Нього. Біблія – це богословська книга, бо говорить про Бога.

Коли ми наставляємо когось, або коли Слово Боже наставляє нас, це богословський процес. Деякі з найвпливовіших на планеті християн, які приймають Біблію як Боже Слово, не особливо, здається, люблять теологію. Їм не подобається, що вона “поділяє” християн або, як вони думають, заважає “справжньому служінню”. Однак, якщо вони читають Біблію, то читають про характер і діла Бога. Вони – “по вуха” у богослов'ї.

3. Євангеліє – богословське послання

Євангеліє означає “Добру звістку” і часто описується як послання або проголошення. Євангеліє проголошує ту добру новину, що Ісус сидить зараз на троні і що ні в якому іншому імені не можна знайти спасіння (Дії 4:12). Євангеліє пов'язане з місією Триєдиного Бога, який займається викупленням усього всесвіту. У своїй любові Бог послав Свого Сина перемогти гріх і смерть. А Син послав Святого Духа, щоб зробити нас здатними жити у світлі цієї перемоги.

Ми не віримо в так звану євангелію мормонів або свідків Єгови. Вони пропонують спотворене богослов'я про те, яким є Бог і яким є Ісус, і що означає вічність з Ним. Їхня теологія веде до загибелі. Різниця між істинним і хибним євангелією – це різниця між проголошенням істинного та хибного богослов'я.

4. Церква – богословський глашатай

Коли Ісус говорив Своїм учням, що “брама пекла не здолають церкву” (Мт. 16:18), то викладав їм богословську істину. Церква як Божий народ озброєна такою теологією, яку диявол не може знищити. Сатана знає богослов'я дуже добре – навіть “біси вірують і тремтять” (Як. 2:19). Сатана проголошує теологію ненависті. Церква ж – глашатай богослов'я кохання.

Коли віруючі збираються щонеділі на богослужіння, вони проголошують царем Бога – не сатану. Ми говоримо Богу, один одному і цьому світу, що нас об'єднує не хобі та не якісь люди, проекти, а богослов'я. Ми поклоняємося тому самому Богові. Нас змінило те саме Євангеліє, яке засноване на тому самому богословському фундаменті.

5. Християнське життя – це богослов'я на практиці

Кевін Ванхузер переконаний, що богослов'я формує “п'єсу” християнського життя, що воно є сценарієм драми, що розгортається “Божа робота в цьому світі”. Своїм життям ми демонструємо свою теологію. Якщо ми слідуємо “сценарію”, то практикуємо правильне богослов'я, показуємо іншим, яким є Бог і що саме Він робить у цьому світі.

Наша теологія не може бути відокремленою від нашого життя. Рассел Мур пише:

“Богослов'я, відокремлене від місії – отже, відокремлене від того життя, до якого нас закликав Ісус, – це не біблійне богослов'я. Ісус Христос сказав, що Його вівці слухають Його голос та біжать на цей голос. Слухання Христового голосу створює певний рух, прогрес. Справжнє богослов'я своєю кінцевою метою ставить питання не “що”, а “Хто”. Така теологія показує нам, як Бог спроектував цей всесвіт відповідно до образу та характеру Ісуса Христа; як, зрештою, Він усе об'єднає у Христі; як у Христі Бог реалізує Свій план примирення людей з Собою і один з одним, даруючи, таким чином, свободу всесвіту стати тим, для чого він і задуманий – бути театром Божої слави”.

Іншими словами, якщо ми не віримо у правильне богослов'я, наше життя не зможе правильно відображати Бога. Бог не просто хоче, щоб ми мали правильну теологію. Він хоче, щоб у всіх людей у ​​всьому світі була правильна теологія. Тому ми, як Його учні, покликані робити учнів. Це наказ, щоб ми говорили іншим про Бога і говорили правильно. Ми хочемо, щоб народи не просто почули про Бога, але щоб пізнали Його саме так, як Він відкрився через Писання.

17.10.2023

5 правил для успішного фізичного та духовного життя

1) Щоранку відводьте час на спілкування з Богом.

У Псалмі 5:4 Давид написав про своє рішення присвячувати Богові щоранку: «Господи! рано почуєш голос мій, — рано постану перед Тобою, і дивитимусь» (переклад з Біблії короля Якова).

Особливо хочу звернути Вашу увагу на ту частину вірша, яка виділена курсивом: «… і дивитимуся». Якщо ми не почина...

Чому віра без діл мертва? Роздуми над Якова 2:14-17

«Яка користь, браття мої, коли хто говорить, що він має віру, а діл не має? Чи може ця віра спасти його? Якщо брат або сестра нагі і не мають денного прожитку, а хто-небудь з вас скаже їм: “Йдіть із миром, грійтесь і їжте,” – але не дасть їм потрібного для тіла, яка користь? Так само й віра – коли не має діл, сама по собі мертва» (Якова 2:14-17)

...

Не мститися

Прощення… як багато говорять про нього. І як деколи важко простити…

«…Коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6:15), – ці біблійні слова часто спадають на думку, або ж нам про них услужливо нагадують (от тільки цікаво, що саме рухає людьми в той момент?), коли нам не під силу забути чи...

Християнські цитати та вислови українською: про любов, життя та Слово Боже

Слово обдароване великою потужністю. Порою вчасне чи вдумливо сказана фраза може надихнути, допомогти вирішити складні завдання чи прийняти важке рішення. І саме християнські цитати, що стосуються найважливіших аспектів життя, можуть бути найкращою допомогою у цьому!

Ми підготували обширну колекцію цінних християнських висловлювань, завжди актуальних. Читайте, перечитуйте, залишайте в...

Чи мають люди свободу волі насправді?

Якщо «свобода волі» означає, що Бог дає людям можливість робити вибір, який насправді може вплинути на їх долю, тоді, так – люди мають свободу волі. Сучасний грішний стан світу прямо пов’язаний з вибором, зробленим Адамом і Євою. Бог створив людство за Своїм власним образом, і це включало здатність вибирати.

Проте, свобода волі не означає, що людство може робит...

Основа віри

А без віри догодити Богові неможливо, бо треба, щоб той, хто приходить до Бога, вірував, що Він є, і тим, хто шукає Його, дає винагороду” (Євр. 11:6).

Віра християнина будується на підставі існування Бога і знання про те, що Він ставиться до тих, хто шукає Його інакше, ніж до тих, хто не шукає Його. Якщо ми дійсно віримо в це, то догоджаємо Богові, бо шукаємо Йог...

ХТО Я У ХРИСТІ

Я маю повноту життя в Том, Хто стоїть вище за будь-яку владу і силу (Колоссянам 2:10).

Я жива завдяки жертві Христа (Ефесян 2:5).

Я вільна від закону гріха та смерті (Римлян 8:2).

Я вільна від пригніченості; страх не наближається до мене (Ісаї 54:14).

Я народжена від Бога, диявол не доторкнеться до мене (1 Івана 5:18).

Я свята і непоро...

Що таке молитва в Дусі?

Серед безлічі способів, якими ми спілкуємося з Богом, "молитва в Дусі" займає особливо важливе та потужне місце у духовному житті віруючих. Апостол Павло, зокрема, закликає нас до цієї практики в Єфесянам 6:18, коли він пише "моліться Духом у всіх випадках". Ця практика має глибоке значення для нашого духовного розвитку і може бути надзвичайно цінною.

Часто ми може...

25 вдохновляючих біблійних віршів, які стосуються теми ЛЮБОВІ

Любов - це могутня та перетворююча сила, що існує вже з самого початку людської історії. Вона втілена в численних творах мистецтва, літературі та музиці, вшанована та відзначена у різних культурах та релігіях. Біблія, зокрема, багато говорить про любов і її незмінну силу, як для окремих осіб, так і для суспільства в цілому. У цій блозі ми підготували список з 25 біблійних віршів про кохання, ко...

Як віруючі в Ісуса можуть подолати сумніви: 4 способи

Сумнів може потопити вас. Але ви також можете потопити сумніви. Великі люди віри, такі як Авраам, Захарія, Пилип, Петро і Хома, переживали моменти сумнівів на своєму шляху віри. Деколи сумніви виникають тоді, коли очікуване нами не відбувається, а те, чого ми не чекаємо — трапляється.

Важливо знати різницю між сумнівом та зневірою. Сумнів не є зневірою, але може призвести до ньо...