Четвер 23 Травень 2024   Українська  /   Русский       Пошук    

Наш досвід сімейної молитви та вивчення Біблії

Явірю в сімейну молитву та вивчення Біблії – як, гадаю, і більшість із вас. Але коли я розмовляю з іншими християнами – особливо з чоловіками – виявляю, що ця проста сімейна традиція є джерелом великих жалю і розчарувань. Багато віруючих відчувають знайоме почуття провини щоразу, коли зупиняються серед суєтної гармидеру і починають думати про це серйозно. Якою б елементарною не була практика сімейної молитви та вивчення Біблії, їй виразно не так просто слідувати.

Думаю, що найкращий спосіб навчитися цій практиці – побачити її на прикладі. Дізнайтеся, як інші люди організовують час сімейної молитви та вивчення Біблії, і спочатку спробуйте зробити те саме. Я хотів би розповісти, як ми це робимо в нашій сім'ї, і якщо у вашій сім'ї ви ще не започаткували традицію сімейної молитви та вивчення Писання, ви можете врахувати і спробувати наш досвід.

Сімейна молитва: очікування та реальність

У зв'язку з цим можна розповісти дві історії: те, як ми колись уявляли, як проходитиме час нашої загальносімейної молитви та вивчення Біблії, і те, як у нас насправді все вийшло.

Отже, ми уявляли, що час сімейної молитви та вивчення Біблії стане значним часом, який ми могли б щодня присвячувати радісному спілкуванню один з одним та Богом. Як це буде виглядати? Задзвенить маленький дзвіночок, і всі мешканці будинку спустяться вниз у вітальню, сядуть і почнуть вникати в Слово, із задоволенням обговорювати Його глибокі істини, вникати в настанови, запитання та відповіді, що лежать на підставі християнської віри, молитися. Можливо, у когось виявиться достатній для співу голос, і тоді вся сім'я разом зможе заспівати гімн або псалом. Красива та чудова картина!

Але якщо говорити про реальність, то вона дещо відрізняється від ідеалу.

Перші кілька років нашого шлюбу цієї традиції ми не мали взагалі. Я навіть не можу сказати, що на той час я був серйозним лідером у сім'ї. Я майже ніколи не ініціював спільну з моєю дружиною молитву та вивчення Слова, про що зараз дуже шкодую. Я виріс у християнській сім'ї, тому за те, що в нашій родині це питання було пущено на самоплив, з мене попит суворіший (Ейлін зростала в сім'ї невіруючих батьків і нічого не знала про практику сімейної молитви та вивчення Біблії). Тільки через кілька років після народження нашої першої дитини я, нарешті, серйозно задумався про те, що час нам розпочати цю традицію і в своїй сім'ї.

Реальний приклад сімейної молитви

З того часу в цьому питанні ми досягли успіху. Залежно від стадії нашого життєвого шляху та зовнішніх обставин ми дещо варіювали час та влаштування практики сімейної молитви та вивчення Писання, проте загалом вона зводиться до наступного:

О 6:55 ранку ми будимо дітей (оскільки виходити з дому вони мають уже о 7:45). О 7:00 або 7:05, сонні і спотикаються на кожному кроці, вони спускаються вниз до вітальні. На той час я вже кілька годин, як на ногах і почуваюся досить нормально. Вони ж тільки пару хвилин, як встали з ліжка, і почуваються не так, щоб дуже бадьоро: вони збираються калачиком на дивані або розташовуються на ньому в химерних позах. Проте вони вже не сплять і здатні концентрувати увагу – майже здатні і майже завжди.

Я читаю уривок із Біблії – як правило, наративного характеру, але в міру дорослішання дітей починаю зачитувати також тексти з новозавітних послань. Я рідко читаю понад 15 – 20 поезій за раз. Читаю повільно і досить виразно, щоб розвіяти в головах моїх чад ранковий туман. Раз у раз я перериваюсь для того, щоб попросити свою дочку не обхоплювати руками шию сестри. Продовжую читати. Після читання я коротко щось пояснюю по прочитаному уривку (під словом «коротко» я маю на увазі хвилину, не більше). Іноді для того, щоб сказати щось варте, мені доводиться користуватися розумом інших людей, тому я потроху користуюсь навчальною Біблією. Потім я ставлю дітям одне чи два питання – розуміння сенсу чи застосування прочитаного тексту. А потім пояснюю, чому під час читання 13-го глави Першого послання до Коринтян обзивати брата «дурним ідіотом» абсолютно неприйнятно. І загалом на цьому частина, присвячена читанню Біблії, вичерпується.

Після цього я молюся. Я намагаюся не забувати питати дітей про їхні молитовні потреби у зв'язку з майбутніми подіями, які мають відбутися цього дня. Я молюся просто і коротко, дякую Богу за ще один день, на який простягається Його турбота і піклування про нас, і прошу Його благословити нас наступного дня. Повинен сказати, що нерідко моя молитва може перериватися одним із дітей, які вирішили саме зараз побити іншу дитину, або навіть витівкою собаки, яка раптом захотіла активно висловити нам, людям, своє захоплення і відданість. Тому з моїх вуст зривається окрик, і мені доводиться додатково у молитві сповідатися ще й у цьому гріху.

Загалом, це все. Процедура триває 5 чи 10 хвилин. У нас вона виходить набагато коротшою, ніж могла б бути, але це більше, ніж нічого. Вона змушує нас розпочинати день разом і розпочинати день із Богом.

Іноді мені потрібно з'явитися на роботу раніше, ніж звичайно, і тоді мені доводиться виходити з дому набагато раніше, ніж прокидається вся сім'я. У такі дні ми переносимо час загальносімейної молитви та вивчення Біблії на пообідній, але загальний формат залишається тим самим. Буває, що ми просто забуваємо помолитися та почитати Біблію всією сім'єю. Буває, що всі наші найкращі наміри залишаються не більше ніж намірами через непередбачені обставини, на які ми відволікаємося. Було кілька випадків, коли в будинку були невіруючі люди, що, на мій сором, утримувало мене проводити сімейну молитву. Бувало, що мені просто не хотілося нічого робити, і тому я вигадував сумнівні відмовки та виправдання. Крім того, так вийшло, що ми не проводимо сімейної молитви про воскресіння.

Проте, як правило, майже щодня і майже за будь-яких обставин ми починаємо день усією сім'єю, читаючи Слово Боже і молячись. Це стало нашою сімейною звичкою, і я б сказав, найкращою звичкою.

Головна перешкода для сімейної молитви

Мені здається, що практика загальносімейної молитви та вивчення Біблії дуже схожа на багато інших складових християнського життя: спочатку ми представляємо її більш монументальною, ніж вона має бути, а потім живемо з постійним почуттям провини через те, що не дотягуємо до уявного стандарту. За багато років успіхів і невдач ми з Ейлін зрозуміли, що не існує будь-якого іншого критерію оцінювання успіху загальносімейної молитви та читання Біблії, крім одного: «Чи робимо це чи ні?». Справа в тому, що ця практика працює не на короткострокову, а на довгострокову перспективу. Комусь може здатися, що окремо взятий такий епізод загальносімейної молитви та читання Писання – не більше, ніж марна трата часу. Але я впевнений, що протягом сотень таких епізодів, зібраних разом за перші 20 років життя наших дітей у батьківському домі, ми зможемо побачити, як дивно і сильно Бог діяв у їхніх серцях, а також у серцях нас, батьків. І я впевнений, що Бог буде виконувати в нас Свою працю завдяки ухваленому нами рішенням старанно дотримуватися цієї простої і чудової традиції.

19.10.2023

Чи в домі є бунтар?

За кілька днів перед Своєю смертю Ісус поставив первосвященикам запитання, що примусило їх задуматися: «А як вам здається? Один чоловік мав двох синів. Прийшовши до першого, він сказав: Піди но, дитино, сьогодні, працюй у винограднику! А той відповів і сказав: Готовий, панотче, і не пішов. І, прийшовши до другого, так само сказав. А той відповів і сказав: Я не хочу. А потім покаявся, ...

Що каже Біблія про роль жінки в шлюбі?

Помічник за подобою чоловіка

Після того, як Бог у 1 розділі книги Буття в загальному розповідає про шість днів творіння, у другому розділі Він описує детальніше творіння чоловіка і жінки. Бог створив чоловіка з пороху земного, помістив його в Едемському саду і дав відповідальність працювати і охороняти цей сад.

І сказав Господь Бог: не добре бути ч...

Дружина врятує чоловіка?

У мінській церкві «Благодать» організовано нове служіння для співзалежних, яке сьогодні переважно відвідують дружини алкоголіків. Один раз на два тижні його проводить пастор церкви Олег Акуленко.

Побувавши на одному із зборів, я поставила служителю кілька запитань:
– Олеге Івановичу! Чому Ви вирішили організувати це служіння в церкві?

Діти – плід сім’ї

Один чоловік колись сказав, що готовий віддати все на світі, щоб повернути свою померлу матір і на колінах просити в неї прощення за кожну провину, якою він засмутив її ніжне серце. З роками будь-яка уважна дитина переживає подібне бажання, усвідомивши, скільки батьки зробили для неї.

Не думайте, що ваша дитина занадто мала, щоб вносити відчутний вклад до створення сімейного клімату. ...

Проблеми та способи їх подолання в сім'ї в світлі Біблії

Сім'я є основою суспільства, але не завжди життя в ній протікає гладко. Є різні проблеми, які можуть виникнути в сім'ї, але важливо знати, як їх подолати, особливо в світлі Біблії.

Непорозуміння - це одна з найбільш поширених проблем у сім'ї. Важливо розуміти, що кожна людина має свій унікальний характер, думки та погляди на життя. Але саме тому ми повинні бути терплячими, поважати думк...

Дружина – серце сім’ї

Якщо цей розділ книги відкрила жінка, яка бажає зрозуміти свою роль у шлюбі, прочитайте наступний біблійний текст, який допоможе вам. Третій розділ практично доповнить те, про що ви прочитаєте в ньому, щоб ви в усій повноті побачили красу тих стосунків, які Бог заснував “від початку”.

10 Хто знайде доброчесну дружину? ціна її вища за перли; 11 упевнене у ...

Три кроки, щоб вибачитися, як слід

вибачати мені було нелегко в 20 років. У 30 років я думала, що навчилася цього. І ось я знову тут, бажаючи забрати свої слова, які щойно сказала своєму чоловікові. Слова гніву та багато єхидства.

На мій погляд, я мав три варіанти.

Розсміятися і сказати: «Жартую. Попався!»
Прикинутись, що я не казала того, що він подумав, що почув. Що? Ти, мабуть, неправиль...

Віра, Мир і Покій: Роль Мужа та Дружини в Християнській Сім'ї

У Святому Письмі ми знаходимо вчення про ролі чоловіка і жінки у християнській сім'ї, які несуть в собі важливі аспекти миру, безпеки, покою і затишку. Ця стаття розгляне ці ролі та важливість розуміння, що обоє супругів вносять свій внесок у спільний дім через віру в Христа.

Муж як голова і носій миру та безпеки: Біблія називає чоловіка головою сім'ї (1 Корин...

Неслухняність – перешкода кохання

Говорячи про послух Богові, згадують слова апостола Павла з Послання до Ефесян: «Нехай злякається дружина свого чоловіка». Вони очевидно міститься вказівку те що, що дружина має бути чоловіку слухняна....

У чому чоловік відрізняється від Христа

Кілька тижнів тому я почав читати улюблену з дитинства книгу своїм синам п'яти та трьох років. Перший розділ книги називається «Дні на фермі з Аннетт і Самуїлом», і кожен вечір мій старший син терпляче чекає, поки я закінчу розділ, щоб він міг розглянути простий малюнок олівцем, що супроводжує кожну історію.

Першого вечора він відірвався від фотографії, на якій Аннетт ...