Неділя 14 Квітень 2024   Українська  /   Русский       Пошук    

Чоловік – голова сім’ї

По-перше, необхідно визнати той факт, що чоловіки і жінки відрізняються один від одного. Чоловікам властиві чоловічі якості, а жінкам – жіночі. Чоловіки і жінки відрізняються один від одного фізично, емоційно, психологічно, складом розуму і способом спілкування. Першим Бог створив чоловіка і вирішив, що йому потрібна помічниця, тому Він створив Єву. І Адам, і Єва були створені за образом Божим: “І створив Бог Людину за образом Своїм, за образом Божим створив її; чоловіка і жінку створив їх” (Буття 1:27), завдяки чому вони рівні перед Богом.

Бог визначив чоловіку і дружині різні ролі, давши зрозумілий наказ чоловікові: любити свою дружину “як Христос полюбив Церкву” (Еф. 5:25) і “як своє тіло” (див. Еф. 5:28). Чи може в чоловіка бути вища мета? Він повинен піклуватися про дружину в усьому, наприклад: захищати і любити такою ж жертовною любов’ю, якою Христос полюбив церкву. Коли чоловік почне так ставитися до своєї дружини, він побачить перед собою жінку, якій легко шанувати його і коритися йому “як Господеві” (Еф. 5:22). Він повинен розуміти, що жінка – не його власність, але супутниця життя.

По суті, взаємини між чоловіком і дружиною визначають ефективність молитви чоловіка і чинять величезний вплив на його духовне життя: “Також і ви, чоловіки, поводьтеся розсудливо з жінками, як немічному сосуду, віддаючи їм честь‚ як співспадкоємницям благодатного життя, щоб не було вам перешкод у молитвах” (1 Петра 3:7). Цей текст говорить не про духовне чи моральне життя, але про фізичне ставлення до тіла, яке вимагає пошани, поваги і любові, якщо ви хочете бути успішними в служінні Богові.

Вже в Едемському саду Бог ясно показав, що мета Його творіння полягає в тому, щоб розмножуватися і населяти землю. Відтворення собі подібних завжди свідчило про Божий задум творіння. Бог дав веління, яке раз і назавжди засуджує збочені уявлення сучасного суспільства: “Плодіться і розмножуйтеся” (Буття 1:28). Що б не казали люди в наш час, немає жодних сумнівів у тому, що гомосексуалізм – це порочне спотворення задуму нашого Творця, бо гомосексуалісти не можуть розмножуватися природним чином. Содом і Гоморра переступили заповідь Бога, і Він знищив їх, показавши приклад суду за порушення Його божественного плану.

Отже, чоловік – це цементний розчин, який скріплює цеглу сімейного будинку. Якщо розчин розсиплеться, уся будівля рухне. Сам титул чоловіка, “голова сім’ї”, вказує на те, що він має бути ніжним і дбайливим лідером, захисником і годувальником.

Потрібна жертовність

Перейдемо тепер до обов’язків чоловіка по відношенню до дружини. Їх можна підсумувати одним словом – ЛЮБИТИ. “Чоловіки, любіть своїх жінок” (до Ефесян 5:25), – іншої альтернативи немає. Проте як виміряти всю глибину цього слова? Ми часто використовуємо його в таких виразах як: “Я люблю свою машину”, “Я люблю свою собаку” або “Люблю їздити кіньми”. Але любов’ю в шлюбі є любов більш високого рівня.

Біблія каже: “Чоловіки, любіть своїх жінок, як і Христос полюбив Церкву і віддав Себе за неї” (до Ефесян 5:25). Усю глибину тієї любові не дано осягнути жодній смертній людині, і, проте, до неї повинен прагнути кожен чоловік, бо йому наказано досягати її! Якщо чоловік серйозно замислиться над цим, то весь його егоїзм розчиниться на шлюбному вівтарі. Що вміщує в себе любов у шлюбі? У шлюбі дружина стає надзвичайно значущою для свого чоловіка, але, передусім вона стає його кращим другом. Наступний вірш допомагає правильно поглянути на цю любов і зрозуміти її: “Немає більше від тієї любови, як хто душу свою покладе за друзів своїх” (Іоанна 15:13). Ісус подав нам приклад тієї любові, зійшовши на хрест. Ми не можемо робити меншого заради нашого кращого друга – дружини. Давайте подивимося, як це пов’язано із шлюбом.

Дружина може приймати участь у багатьох громадських справах, у чому немає нічого негожого, проте Бог вказує на те, що сім’я повинна бути першою в списку пріоритетів, тому ми повинні поступати саме так. Чоловік несе відповідальність за те, щоб встановлювати орієнтири і бути прикладом голови сім’ї. Ці обов’язки він не може перекладати на дружину. Вона ж йде за ним, наслідуючи його приклад, і разом вони керуються біблійними принципами.

Чоловік має бути лідером у молитві, він повинен досліджувати Слово, застосовуючи біблійні вчення і істини до багатьох сімейних ситуацій. Він повинен приводити сім’ю в церкву, а не відправляти їх самих по собі. Так сім’я і церква повинні разом творити шлюб, головою якого є Ісус Христос.

Фізичне і духовне керівництво

Деякі чоловіки прекрасно вміють виражати свою любов, але жахливо керують, інші, навпаки, прекрасно керують, проте абсолютно не вміють виражати свою любов. Чоловіки частенько звеличують себе. У даному випадку необхідно дотримуватися рівноваги. І чоловік, і дружина повинні прагнути до рівноваги у своїй ролі. Надмірна ревність створить напругу в шлюбних стосунках і в домі. Головне – це родина, а рівновага – ключове мірило в розпорядженні часом. Будьте впевнені, знайдеться тисяча занять, що поглинають ваш час і забирають вас від сім’ї. Проте Біблія чітко вчить необхідності надавати пріоритет сімейному життю. Підкоряйтеся:

  1. Святому Духові (Еф. 5:18,19)
  2. Один одному в страху Божому (Еф. 5:21)
  3. Жінки своїм чоловікам (Еф. 5:22)
  4. Чоловіки Христу (Еф. 5:25)
  5. Діти батькам (Еф. 6:1)

Матеріальне забезпечення

Слово “любов” має на увазі безліч обов’язків. Даючи обітницю вірності на вінчанні, чоловік бере на себе тягар годувальника сім’ї, і жоден справжній чоловік не стане ухилятися від цього обов’язку. Біблія різко висловлюється про тих чоловіків, які не сприймають його серйозно: “Коли ж хто про своїх і особливо про домашніх не піклується, той відрікся від віри і гірший за невірного” (1 до Тимофія 5:8). Як правило, не кращий вихід, коли дружина йде заробляти хліб насущний, особливо якщо в сім’ї є діти. Психологи говорять про те, що найбільший вплив на дитину виявляється в перші шість років її життя. Характер вашої дитини може формувати мати чи няня. Кого, на вашу думку, вважає кращим Бог? Проте можуть виникнути такі обставини, коли дружина вимушена працювати, проте, це не має ставати нормою. Відповідальність за заповнення потреб сім’ї лежить на чоловіку, і він повинен виконувати її якнайкраще, з повагою перед Богом.

Багато чоловіків здійснюють тут помилку. Ревно прагнучи забезпечити своїй дружині і дітям гідний достаток, вони забувають про Господа: не приймають Його компаньйоном у свою справу, нічого не віддають на служіння Йому і дивуються, чому ж Бог не благословляє їх ще щедріше. “Бо Він дає тобі силу здобувати багатство” (Второзаконня 8:18). Справжній і мудрий чоловік не забуватиме про те, що по праву належить Господу Богу. Чоловік повинен піклуватися про матеріальні потреби сім’ї, проте, кінець кінцем, заповнює всі наші потреби Бог. Якщо ви віддаєте Йому частину своїх прибутків, то можете розраховувати на обітницю: “Бог.. нехай сповнить усяку потребу вашу, за багатством Своїм у славі, Христом Ісусом” (до Филип’ян 4:19). “При цьому скажу: хто сіє скупо, той скупо і пожне, а хто сіє щедро, той щедро і пожне” (2 до Коринф’ян 9:6)

Єдність

Пропонуючи обраниці руку і серце, чоловік тим самим засвідчує, що з усіх жінок на землі він вибрав її. Єдність у шлюбі означає, що двоє стануть одним, тобто, що впливає на одного, впливає і на другого. Подружжя має ніжно піклуватися один про одного і розуміти один одного. Чоловікам Бог дає особливе веління: “Також і ви, чоловіки, поводьтеся розсудливо з жінками, як немічному сосуду, віддаючи їм честь‚ як співспадкоємницям благодатного життя, щоб не було вам перешкод у молитвах” (1 Петра 3:7). Неналежне поводження з дружиною перешкоджає вашим молитвам і впливає на все життя. Коли її фізична краса в’яне, обличчя вкривається зморшками, а голос стає не таким музичним, як раніше, або коли хвороба накладає свій відбиток, ви повинні любити її так само сильно і глибоко, як раніше. Ви повинні віддати себе за неї “як і Христос полюбив Церкву і віддав Себе за неї” (до Ефесян 5:25). Це високий стандарт, і чоловік-християнин повинен прагнути відповідати йому.

Небезпечні зони. Необхідно стояти на варті своїх думок і вчинків стосовно жінок. “Похіть плоті” – одна з найсильніших спокус для чоловіка, і сатана використовуватиме її, щоб зруйнувати ваш шлюб. Не кажіть, що з вами не станеться нічого подібного. Прочитайте історії про Давида, Соломона та інших мужів. Чоловік повинен зберігати своє серце і розум. Він повинен зберігати свої стосунки з жінками в чистоті, уникаючи будь-яких думок про близькість і саму фізичну близькість поза шлюбом: “Шлюб у всіх нехай буде чесний і ложе непорочне; блудників і перелюбників судить Бог” (до Євреїв 13:4).

Іов уклав “завіт з очима своїми” (див. Іов 31:1). Він вирішив не дивитися на іншу жінку з порочними намірами. Щоб захистити свій шлюб, вам необхідно оберігати очі. Якщо ви бачите щось непристойне по телевізору, перемкніть канал, якщо в журналі, перегорніть сторінку, якщо картинка з’являється на екрані комп’ютера, негайно видаліть її. Зберігаючи очі і розум, так ви збережете своє серце. Ви помиляєтесь, якщо вважаєте, що впораєтеся із спокусою. Бог дає одну відповідь – УНИКАЙ – “Юнацьких похотей уникай” (2 до Тимофія 2:22).

Уважність

Як правило, чоловіки не піклуються про уважність. Ваша пильність слабшає, і дім наповнюється вільностями. У магазині чи на вулиці ви вкрай обережні, ввічливі і уважні. Ви докладаєте всіх зусиль, щоб не ранити почуття оточуючих, але, переступаючи домашній поріг, даєте вихід почуттям, виливаючи все, що накопичилося за день. Ваші зауваження різкі, короткі і грубі. Відповіді на питання даються з нетерпінням і неввічливо, а в голосі чується роздратування. Вам здається, що вже дружина повинна знати, що ви любите її, навіть коли грубі з нею, і не звертати уваги на всі ваші дії чи слова, навіть якщо вони образливі для будь-якої іншої жінки. Проте при цьому ви забуваєте про її почуття і про те, що, можливо, у неї теж був важкий день.

Інша серйозна помилка багатьох сімей полягає в тому, що чоловік не докладає всіх зусиль, щоб бути добрим і терплячим. Є чоловіки, які вдома не кажуть нічого поганого чи різкого, і в той же час, від них рідко почуєш ніжні слова любові. Їх мова коротка, стисла і ділова. Теплота закоханого чи нареченого кудись зникла, а обіцянки “любити і берегти” швидко забулися. Яка недалекоглядна політика! Любов, що проявляється в словах, потрібно підігрівати так само, як любов будь-якого іншого роду, бо інакше вона згасне.

Є періоди, коли чоловік має бути особливо чутливим і уважним стосовно дружини. Можливо, дитина весь день хворіла чи засмутила її своїм непослухом; усі її плани рухнули, а день став суцільним випробовуванням. Можливо, вона засмучена і почуває себе самотньою, і якщо чоловік виявить м’якість і ласку, то погані спогади від важкого дня швидко випаруються. Вимагається зовсім трохи уважності, щоб викреслити спогади про труднощі дня і повернути радість серцю.

Порада

Беззаперечним є факт, якщо чоловік вважає жінку гідною бути його дружиною, він дивиться на неї як на зрілу розумну людину. Проте, після весілля деякі чоловіки поводяться з дружинами як з дітьми. Вони не діляться з ними тим, що відбувається на роботі, і не розповідають про свої труднощі. Навіть якщо дружина не знає всього про вашу роботу, вона може бути прекрасним порадником, іноді краще бачить подію в цілому. Можливо, вона не згадає всіх дрібних деталей справи, подібно до чоловіка, проте частенько розторопна жіноча інтуїція приводить її до правильного висновку швидше, ніж повільна чоловіча логіка. У багатьох випадках судженням дружини надає ясності і гостроти той факт, що вона в тій або іншій мірі не є безпосереднім учасником проблеми. Мудрий той чоловік, який шукає поради дружини в питаннях бізнесу. Багато чоловіків великою частиною свого успіху зобов’язані порадам дружин.

Щирість

Голова і серце мають бути в гармонії. Нехай мине вас чоловік, який на роботі “ніхто”, а вдома – тиран. Він любить бути в центрі уваги, голосно вказувати і погрожувати дружині і дітям, як хижий звір. З усіх ганебних людей, він найнікчемніший і повністю суперечить тому образу чоловіка, який Бог призначив для дружини. Такий чоловік поняття не має про значення слів: “Чоловіки, любіть своїх жінок“.

Присвячення себе Христу

Нехай ця думка викарбується у вашому серці. Є чоловіки, які ніжні зі своїми дружинами. Вони забезпечують їх усіма зручностями і радяться з ними, вони уважні, м’якосерді і добрі по відношенню до дружин, проте коли справа доходить до духовних питань, ці чоловіки відступають убік. Вони відгороджуються від найпотаємнішої і священної сторони життя дружини. Вона одна йде в церкву, одна бере участь у таїнствах, одна молиться, одна носить у собі надії, переживання і заповітні бажання душі. Найбільше у світі вона жадає того, щоб її чоловік прийшов до Ісуса Христа і прийняв Його своїм Господом і Спасителем. Проте чоловік не бере участь з нею в усьому цьому. “І якщо дім розділиться сам у собі, не може встояти дім той” (Марка 3:25).

Бог дав нам тіло, душу і дух. Заперечувати духовну частину священних стосунків, означає не бачити найважливішого в шлюбній єдності. Кожній дружині, яка опинилася в такій ситуації, можна сказати, що подібний шлюб не відповідає Божому задуму! Лише завдяки благодаті Божій вона зможе пройти через усі випробування, сподіваючись на обіцянку про те, що її віра та щирі молитви приведуть чоловіка до порятунку. “Також і ви, жінки, будьте покірні своїм чоловікам, щоб деякі з них, які хоч і не підкоряються слову, життям своїх жінок без слова приєднувались, коли побачать ваше чисте, богобоязне життя” (1 Петра 3:1,2).

Якщо вдвох ви не є однією душею і одним духом, то ваш шлюб не такий, яким задумав його Бог. Подібні дії з боку чоловіка помилкові і негожі, і він повинен буде відповісти за них перед Богом. Він завдає великої шкоди дружині-християнці і сім’ї в цілому, і наслідки його дій будуть явлені на суді Божому.

Якщо у вашому житті не все гаразд, і ви хочете упорядкувати його, ви можете зробити це прямо зараз. Якщо у двері вашого будинку постукає друг, ви відкриєте їх і запросите його ввійти. Зараз Ісус стукається у двері вашого серця; вам вирішувати, чи відкриєте ви їх і чи запросите Його ввійти. Він увійде тільки після запрошення. Він очистить ваше серце і зробить його тим місцем, де ви з Ним зможете спілкуватися щодня. Він каже: “Ось, стою при дверях і стукаю; якщо хто почує голос Мій і відчинить двері, увійду до нього, і буду вечеряти з ним, і він зі Мною” (Одкровення 3:20).

24.09.2023

Підготовка до одруження

 

Вибираючи дружину

Істинний учень Христовий знає, що брати в дружини треба тільки ту дівчину, яка розділяє з ним одну віру. Проте, у ряді випадків, дуже важко знайти дружину або чоловіка саме за цим критерієм. Деякі чоловіки і жінки в такій ситуації в змозі взагалі розстатися з мріями про шлюб. Вони роблять це відповідно до вчення Ісусового в Євангелії від Матфея 19:...

5 уроків від Мойсея про шанування батьків

Існує так багато уроків віри, яким ми могли б повчитися у Мойсея. Тільки подумайте над цим: Мойсей і протистояв владі, і ходив у послуху владі. Мойсей заступився за народ, але також обстоював і уряд.

Мойсей навчав нас про перемоги з великої віри і про трагічні результати в моменти маловір'я. Однак, з усіх уроків віри або життєвого досвіду Мойсея, яким ми можемо повчитися, мабуть, ...

Неповні сім’ї можуть досягти успіху!

Згідно з одним повідомленням, неповні сім’ї є «типом сімей, кількість яких росте найшвидше» у США. У багатьох інших країнах ситуація подібна. Рекордне число подружжя, які розлучилися або живуть окремо, родин, залишених одним з батьків, та щораз більша кількість незаконнонароджених дітей мають серйозні наслідки для мільйонів батьків і дітей.

«Мені 28 років, я вд...

Як виростити з хлопчика благочестивого чоловіка: 10 практичних принципів, яким мами можуть навчити своїх синів

Деті – це справжнє благословення від Бога, навіть у ті дні, коли ми цього не відчуваємо. Навчити дитину ходити правильними шляхами - це і честь, і відповідальність.

«Настав дитину на вірну дорогу, вона і в старості не зіб'ється з неї» (Приповісті 22:6).

Який привілей — спрямовувати дітей у їхньому ходженні з Господом і вести їх до зрілих стосунків...

Важливість духовних відносин між чоловіком і жінкою за біблійними вченнями: Дружина як "немощний сосуд"

Вступ: У сучасному світі, де сімейні відносини можуть ставати складними та непередбачуваними, віруючі звертаються до біблійних вчень для знаходження натхнення та керівництва у своєму сімейному житті. Один із унікальних аспектів біблійного вчення про шлюб полягає в концепції чоловіка як голови сім'ї, але не в сенсі начальства чи господства над дружиною, а скоріше в сенсі від...

Молитва та Божа благодать як основні чинники, які допомагають сім'ї пройти через будь-які життєві труднощі та зберегти подружній союз

Сім'я - це одна з найважливіших інституцій в житті кожної людини. Саме в сім'ї ми вчимося любити, ділитися, проявляти милосердя та згуртовуватися в складні моменти. Проте, життя в сім'ї може бути не завжди простим і легким, іноді труднощі та перешкоди накладаються на нас, і ми не можемо впоратися з ними самостійно. У такі моменти важливо звернутися до Бога за допомогою та зв'язок з Ним зможуть ...

10 фраз, які підтримують стосунки та зміцнюють родину

1. Слова, які висловлюють бажання партнера помиритися: «Давай спробуємо одне одного зрозуміти, знайдемо спільне рішення!», «Я дуже хочу помиритися і бути з тобою!».

2. Слова – вибачення за принесену партнеру біль, насильство, образи: «Пробач я був не прав(а), що даремно звинуватив тебе!», «Вибач за те, що образив тебе!».

Страхи через шлюб

Якщо яка епідемія (чи більш модне нині – пандемія) вразила світ, так це епідемія розлучень. Згідно статистики, не менше половини зареєстрованих шлюбів, як в Україні, так і в країнах Заходу закінчуються розлученнями. Варто уточнити, саме зареєстрованих, адже багато людей надають перевагу не реєструвати свої стосунки, жити, так би мовити, у цивільному «шлюбі», хоча таке співжитт...

Причина для роздумів

«Будьте ж виконавцями слова, а не тільки слухачами, які самих себе обманюють» (Як. 1:22), – от, напевно, одна з головних причин, чому попри величезну кількість літератури присвяченій сімейній тематиці, безліч статей, різноманітні Інтернет-ресурси та цілу армію консультантів, більшість з яких радять цілком корисні речі, кількість розлучень стрімко зростає.

А ...

Нехай наші дочки будуть мудрі щодо домашнього насильства

Саме таку фразу багато батьків говорять дочкам про можливе насильство в сім'ї. Ці слова здаються такими вагомими і значущими, тому що звучать як простий і водночас жорсткий захист. Ну і звичайно, тато, який так говорить, виглядає героєм.

Якщо твій майбутній чоловік колись тільки торкне тебе пальцем, одразу кажи мені, я його вб'ю.

Однак да...