Четвер 18 Квітень 2024   Українська  /   Русский       Пошук    

Сонячні яблука

Та бабуся стояла в другому ряду скраю. Така маленька сухенька зі сльозливими очима. Сіра однотонна сукня, такі ж туфлі й лише хустина горіла на весь ринок червоними маками. Бабусю можна було впізнати лише за цими маками, бо інакше вона б просто розчинилася в натовпі.

Ті маки й привели Мар’яну аж на край того ряду. Узагалі їй не потрібні були ні яблука, ні груші, ні домашні молочні продукти. Вона просто навмання блукала ринком, морально готуючись до робочого дня. Він уже почався, але Мар’яна відпросилась на годину в колег. Тепер блукала ринком, милуючись різнобарвними локаціями й вслухаючись у ранковий гамір. Продавці гукали, пропонуючи товар, але вона вдавала, що не чує.

Так забрела аж у продуктові ряди.

Село жило за принципом «це можна продати», тому люди несли на ринок найпрекрасніші екземпляри яблук, груш, слив, винограду та інших щедрих плодів осені. Фрукти гріли пишні боки на сонці, а бабусі поки переговорювали новини з двох кінців району. Мар’яна поволі йшла рядом до кінця, раз у раз заперечливо похитуючи головою на пропозиції продавців.

Мар’яна зупинилася біля бабусі в хустині з маками. Старенька розклала жовтобокі яблука у своїй старій потертій сумці. Невеликі жовті фрукти не мали привабливого товарного вигляду, але нагадували маленькі сонечка. Мар’яна аж задивилась на ці яблука. Бабуся щось тихо запитала її, але дівчина не розчула.

— Пані, може візьмете кілограмчик?

— Візьму-візьму, — раптом заметушилася Мар’яна, витягаючи з шопера гаманець.

Маки нахилились низько до землі — старенька важила на ручній вазі яблука. Руки тремтіли, тому стрілка циферблата ніяк не могла стати на місце. Мар’яна дивилася на ті руки, на яблука, на вбогу сумку й думала про те, що в неї ніколи не було бабусі. Ні з яблуками, ні без. Просто не було і все. Цікаво, чи має ця жінка внуків? А дітей?

— Ось, пані, — перебила її думки старенька, простягаючи пакет. А потім якось дуже винувато й притишено, поспішаючи й збиваючись, попросила:

— Пані, а візьміть решта ще й… Не треба грошей… Мені вже на автобус треба йти, а як я це понесу… Не можу… Візьміть, пані…

Її маленькі вицвілі очі благально дивились на Мар’яну. Та мовчки кивнула. Старенька аж заясніла вся, заусміхалась, заговорила швидко й вдячно. Жовтобокі яблука перекочували в шопер і тепер лежали там, ніби маленькі копії осіннього сонечка. Мар’яна подякувала й простягнула сто гривень.

— Ой, дитинко, я не знаю, чи маю здачу, — бабуся заметушилась, вивертаючи кишені.

Грошей дійсно не було. Лише на автобус. Бабуся знала це, тому її маки ніби аж поблідли від переживання й розпачу. Мар’яні раптом теж чомусь захотілось плакати.

— Не треба здачі, візьміть собі, я маю. Дякую вам, — сказала твердо, повернулась і швидко пішла.

Старенька провела дівчину поглядом. «Напевно віруюча якась… Яка добра. Боже, добре що гроші є…» — подумалось їй. «Хай тебе Бог благословить, дитинко», — бабуся склала руки в молитовному жесті.

Мар’яна поспішала на роботу, хоч плече аж затерпло від ваги покупки. Яблука були на диво важкими, або це вона не звикла до такого тягару. Як прийде, то поділиться зі співробітницями. Нехай і вони покуштують сонця.  Перед дверима офісу зупинилася, щоб ще раз поглянути на фрукти. Сонячні яблука притулилися одне до одного й пахли настояним ароматом осені.

Мар’яна усміхнулась якійсь своїй думці й поглянула вгору. Там усіма відтінками чистоти й краси їй усміхалось небо...  

26.08.2023

СВІТЛО СИНА БОЖОГО

«Бо Бог, що звелів з темряви світити, осяяв наші серця, щоб просвітити нас пізнанням слави Божої в особі Ісуса Христа»
(2 Кор. 4:6).
Сонце дає землі життя та здоров'я. Без нього ми б замерзли. Без сонця, яке вбиває мікробів, багато хвороб вийшли б з-під контролю. А без світла Сина Божого не було б надії, ми не знали б, якого життя Він чекає від нас, отже, не...

Свобода від ярликів

«Зухвалий, негідний хлопчик! Коли ж ти перестанеш знущатися з своїх однокласників, навішувати на них образливі прізвиська? Звідки в тобі стільки злості та цинізму?! - Зі спотвореним від гніву обличчям кричала жінка.
З тим же виразом обличчя і схожим на материнським голосом, худорлявий підліток парирував у відповідь: «Сама така… Сама така…»

ЩО ОТРИМАЄШ, ВІДДАЮЧИ ЖИТТЯ

«Лінова рука робить бідним, а рука старанних збагачує»
(Прип. 10:4).
Після концерту австрійського скрипаля і композитора Фріца Крейслера один із його шанувальників підійшов до нього і палко вигукнув:
— Я б віддав життя за те, щоб грати на скрипці так чудово, як ви!
Музикант глянув на нього і спокійно промовив:
— Саме це я й зробив.
Сучасна к...

БЛАГА ВІСТЬ ДЛЯ ВСІХ

«Шостого ж місяця був посланий від Бога ангел Гавриїл у галилейське місто, яке називається Назарет, до Діви, зарученої з мужем на ім’я Йосиф, з дому Давидового; ім’я ж Діви – Марія. Ангел, увійшовши до Неї, сказав: радуйся, Благодатна! Господь з Тобою, благословенна Ти в жонах. Вона ж, побачивши його, стривожилася від слів його і міркувала, що б то значило це привіта...

Як стати блаженним

«Блаженні…» – самі цими словами розпочав Свою Нагорну проповідь Спаситель, вказавши на ознаки людей, які можуть стати блаженними. Тобто сама по собі людина, яка плаче, убога духом, лагідна чи гнана за правду ще не є блаженною. Проте за тих умов може стати блаженною, дійсно щасливою, бо ці умови відкривають людину до ...

Притча про дружбу

У хлібороба є маленький пакетик насіння і він його сіє. Потім він збирає плід, наповнює великий пакет. Якщо він потім висіє плід із пакета, то, коли збере врожай, наповнить насінням цілий мішок. І коли в нього стане багато насіння і він їх висіє, то потім заповнить цілу комору. Але якщо він триматиме насіння в пакетику і не посіє його, то в них заведуть черв'яки. Він повинен кинути насіння в землю...

Чому вчить Біблія — Святий Дух

Вчення про Святого Духа є лише у християнській релігії. Розмірковуючи про Нього, пам'ятайте, що Ісус Христос є центральною темою Біблії. Ми не знаємо імені Духа Святого; у Біблії ска...

Вдячність у нашому житті: питання фокусу

Ви коли-небудь помічали дітей, які щасливо грають до тих пір, поки не помітять одну іграшку, якої в них немає і з якою грає друга дитина? Несподівано їх радість зникає, і вони стають повністю зосереджені на іграшці, яка є в другої дитини. У них, ймовірно, є десятки кращих іграшок, але їх егоїстична натура починає активно працювати, коли їх увага зосереджена не на тому. Звичайно ж, багато з нас,...

Щаслива людина

Було в одного багатія все, що бажають люди. Мільйони грошей, і розібраний палац, і красуня дружина, і сотні слуг, і розкішні обіди, і всякі закуски, і вина, і повна стайня дорогих коней. І все це так набридло йому, що він цілий день сидів у своїх багатих палатах, зітхав і скаржився на нудьгу.
Тільки йому й була справа та радість – їжа. Прокидався він - чекав на снідано...

Зцілення душі

Чи доводилося тобі спілкуватися з людиною, у якої на перший погляд, наче все нормально, а копнеш глибше – відчуваєш, що там не душа, а суцільна рана? Біль від ран на тілі в жодне порівняння не йде з болем душевних ран. Такі рани затягуються повільно і дуже важко…
Хто краще за тебе знає про це?! Хто краще за тебе знає, що таке бути знедоленим, що таке зрада, об...