Неділя 21 Квітень 2024   Українська  /   Русский       Пошук    

Не мститися

Прощення… як багато говорять про нього. І як деколи важко простити…

«…Коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мф. 6:15), – ці біблійні слова часто спадають на думку, або ж нам про них услужливо нагадують (от тільки цікаво, що саме рухає людьми в той момент?), коли нам не під силу забути чиюсь витівку чи образу. «Ти повинен його (її, їх) простити та забути заподіяну тобі шкоду», – постійно нагадуємо собі, чи знову ж такі, нам услужливо нагадує хтось з оточення (знову ж такі бере цікавість, чому деколи малознайомі люди починають так сильно турбуватися нашими справами?).

Але не будемо більше згадувати, принаймні зараз, турботливе оточення (чи все такі «турботливе»?), а краще задумаємося над тим, що таке прощення? Адже часто під цим поняттям розуміють речі, які в принципі до нього не мають жодного відношення.

Простити – це не тримати образи на кривдника, тобто не мати бажання мститися йому, чи як кажуть: «Відплатити йому тою самою монетою». «Не бувай переможений злом, а перемагай зло добром» (Рим. 12:21), – цей біблійний принцип часто пригадують, коли говорять про неприпустимість помсти, проте варто зауважити, що рівень «добра», міра сприйняття кривдника залежить саме від постраждалої сторони. Людина сама вирішує: чи забути кривду і жити так, ніби нічого не трапилося, чи просто відпустити кривдника «з миром» зі свого серця, а заразом зі свого життя. І це теж буде добром, адже зло, спричинене нам іншими людьми, на нас зупинилося, не просунулося далі – що теж є великим благом.

Деколи шкода, чи просто кривда, принесена нам іншими людьми буває настільки нестерпною, що унеможливлює будь-які стосунки з кривдником, бо сам їх вигляд може спричиняти сильні душевні (а деколи і тілесні) рани. Тому прощення – це не обов’язково життя за принципом, ніби нічого не сталося, адже в кожного ганебного, гріховного вчинку є свої наслідки, які деколи просто неможливо забути. Так що прощення кривдника не означає, що ти автоматично повинен забути шкоду (кривду) принесені тобі, а кривдника в жодному разі не звільняє від відповідальності за скоєне (враховуючи і карну відповідальність). Прощення – це стан, коли ти не бажаєш зла своєму кривднику, відсутність бажання йому мститися: «Не мстіться за себе, улюблені, а дайте місце гніву Божому. Бо написано: “Мені відомщення, Я віддам”, – говорить Господь» (Лк. 12:19).

Проте бажання не мститися, не скасовує законного права постраждалого на компенсацію принесених збитків, зокрема не тільки щирих вибачень, розкаяння у скоєному, але й матеріальної компенсації навіть за принесений моральний збиток, вже не кажучи тілесний чи майновий. І це біблійний принцип, а не якась сучасна вигадка: «Якщо [він буде спійманий і] вкрадене знайдеться в нього в руках живим, чи то віл, або осел, або вівця, нехай заплатить [за них] удвічі» (Вих. 22:4).

І навіть, якщо кривдник щиро вибачиться, розкається в скоєному і відшкодує заподіяний збиток, це в жодному разі не змушує постраждалого відновлювати зіпсуті або ж втрачені стосунки. Прощення – це передусім відновлення миру у власному серці, а не відновлення стосунків з кривдником, примирення з ним.

Так що прощення і примирення – це не обов’язково слова-синоніми. Але про це поговоримо якось іншим разом.

24.09.2023

Внутрішня Гармонія: Духовний Розвиток у Сучасному Світі

Сучасний світ часто відзначається стрімким темпом, технологічними вибухами і безперервними викликами. В цьому суцільному потоці подій і інформації, розвиток духовності може бути важливим інструментом для досягнення гармонії та особистого зростання. У цій статті ми розглянемо, як розвивати свій духовний бік в сучасному світі та досягати внутрішньої гармонії.

1. Пошук Внутрішньо...

Що включає молитва

Будь-якою молитвою та проханням моліться у будь-який час духом, і намагайтеся про це саме з усякою постійністю та молінням за всіх святих. - Ефесянам 6:18 Найчастіше слово «молитва», що зустрічається в Новому Завіті, є грецьким словом proseuche. Воно та його форми вживаються у Новому Завіті приблизно 127 разів. Його Павло вжив і в Посланні до Ефесян 6:18: «Всякою молитвою і проханням молітьс...

Поповнюйте потреби інших віруючих

Один із найважливіших напрямків нашого служіння — це заповнювати потреби пасторів церков у Росії та країнах СНД. Ми з величезним бажанням допомагаємо пасторам, тому що багато з них не мали змоги здобути духовну освіту. Після аварії комунізму в колишньому Радянському Союзі почалося пробудження, і на чолі церков стали сотні пасторів, які не були готові вести за собою віруючих.&nbs...

Молитва – джерело здорового суспільства

Я хотів би розповісти тобі, шановний читачу, як можеш стати духовно здоровим.

Ісус Христос прийшов, щоб вилікувати зламані серця. Зламане серце – це таке, яке не може спілкуватися не лише з Богом, а й з людьми. Воно нагадує пошкоджену телефонну лінію. Тому треба знову налагодити зв’язок і вилікувати зламане серце. Люди не в змозі зробити цього, але це під силу Богові.

...

Хто ми такі, щоби судити?

Біблія стверджує, що Бог є суддею для всіх. Бог має право судити, і Він праведний у Своєму суді. Бог не дивиться на зовнішній вигляд, а судить думки, наміри та мотиви серця.

А що Біблія говорить про нас щодо цього? Чи є у нас доручення чи дозвіл судити? Чи маємо ми такі повноваження чи доречно нам судити про дії чи мотиви інших?

З першого погляду багато людей скажуть, що це ...

Необхідні якості для досягнення успіху

Отже, брати мої любі,
будьте тверді, непохитні,
завжди процвітайте в Господній справі…
— 1 Коринтянам 15:58

Сьогодні я хочу поговорити про те, які риси характеру необхідно мати, щоб досягти успіху. Зауважте, люди, які досягли успіху в житті і залишили слід в історії, мали сильний характер. Я хочу зупинитися на кількох важливих якостях, які обов'я...

Покладіться на Бога

Єроваал, він же й Гедеон, встав рано вранці й увесь народ, що був з ним, і таборували біля джерела Харода; А Мадіамський табір був від нього на північ від пагорба Море в долині. І сказав Господь Гедеонові: «Народа з тобою надто багато, не можу Я віддати Мадіанітян у їхні руки, щоб не запишався Ізраїль передо Мною і не сказав: “Моя рука врятувала мене”; тож прого...

Чути голос Бога не так вже й складно

«А вівці йдуть за Ним, бо знають Його голос. За чужим (ні за що) не підуть».
– Євангеліє від Івана 10:4-5

Господь розмовляє з нами по-різному. Багато віруючих вважають, що не чують Бога, тому що шукають якихось знамень, але не знаходять їх, оскільки найчастіше Бог звертається до нас тихим, спокійним голосом, який звучить цілком природно, а не надприро...

Бог виконає Свої обіцянки, але ви повинні навчитися чекати

Біблія повна історій про чоловіків і жінок, які все чекали і чекали на виконання Божих обіцянок. Авраам і Сара чекали на народження Ісаака 25 років. Анна роками терпіла безпліддя в очікуванні своєї дитини. Давид провів роки в пустелі, перш ніж став царем.

Бог закликає нас приєднатися до Нього в Його роботі, але досягти чогось духовного — наприклад, побудувати церкву, займатися м...

До свободи від страждань

«Більше того, (радітимемо нині) будемо пишатися і тріумфувати в нинішніх випробуваннях наших, тріумфувати в стражданнях, знаючи, що в скорботі, у скрутних обставинах і в тяготах народжується непохитна стійкість».

– Послання до Римлян 5:3

Бог не хоче, щоб ми страждали, і бажає позбавити нас ситуацій, які змушують нас страждати. Іти дорогою, що веде до...