Четвер 23 Травень 2024   Українська  /   Русский       Пошук    

Валька

Так її всі звали. Чомусь не Валентина, ні Валя, ні більш ласкаво. А так, по-дворовому, як у дитинстві один з одним спілкувалися, так і залишилося за нею. Валька.

Якою вона була в дитинстві, юності та й у ранньому зрілому віці, я не знаю. Не знайома з нею була.

Сім'ї своєї не створила. Жила далеко на Уралі, а на пенсії перебралася до сестри. Удвох доживати, звичайно, легше.
Обидві були віруючі. Незрозуміло, але так. Валька повірила на Уралі десь, туди й їздила згодом, досить часто. І щоразу поверталася з відчуженим поглядом.

- Сама ти не своя Валько, - журилася старша сестра Олена. Чи не їздила б ти туди, що там тобі?

Валька мовчала. Втім, вона почала багато мовчати, погляд йшов кудись усередину, з'являлася метушливість у рухах, неясність чого вона хоче, та й взагалі, чи хоче вона чогось. Боязко за неї. Що вона там робила. не говорила. Тільки раз-по-раз ставала одержимою незрозумілими силами. То крутила волосся на потилиці, то розхитувала зуб, все це проробляла не перестаючи, монотонно і тихо. Моторошно.

Олена просила молитися за Вальку. Тяжко духовно жити з нею. Думала, на старості років підмогою буде, а вийшло, що за нею, за Валькою догляд постійний потрібен. То газ забуде вимкнути, то воду, то сміття розсипле, та руками збиратиме. Як дитя мале.

Молилися за Вальку. Завжди. Тільки Господь знає, що сталося, але раптом Валька, що постійно ховається в коморі від сторонніх, раптом попросилася до церкви. Хоч і поводилася так само, як завжди, але всю службу відсиділа смирно. Далі. ще чудовіше. На запитання, чи не хоче вона покаятися в чомусь, очиститися, вибачитися у Господа, раптом закивала головою і вимовила: -

Так.

І погляд у неї світлішав. І метушливість у рухах йшла. А коли захворіла і злягла старша сестра, раптом стрепенулась Валька як від важкого сну, почала доглядати сестру, почала розмовляти, піклуватися.

Назустріч бігла, розгорнувши обійми:
- Як добре, що ти прийшла. Давай помолимося.

Їй ставало легше. Настільки легше, що не тільки погляд світлішав, але очі ставали осмисленими, вона не ховала свого погляду, не відводила очей. Радість та й годі.

Як змінилася Валька за рік!
- Валько, тобі прощення попросити у Господа. Адже гріх якийсь припустилася, ось як тебе сатана крутить, - казала сестра.
- Так, грішна. Ой, як грішна, пробач Господи.
- Валько, так покайся. Сповідуй свій гріх.

Але не пускав лукавий. Як тільки Валька набиралася рішучості йти на сповідь, так і підступав лукавий. Вона замикалася, погляд втрачав свідомість і вона тільки плакала, і голосила:

- Вибач, Господи.

Її перестали турбувати, допитуватись ніхто не став. На все воля Божа. Силою на сповідь не приведеш. Але Господь Свою незриму роботу провадив.

Каялася Валька. Наодинці в Богом, у сльозах.

Останній тиждень перестала їсти, посумнішала.

- Вальку, може поїсти?
- Не хочу.
- Може це? Це тільки зварили, співаєш.
- Не хочу.
- А може, чого хочеш?
- До Господа хочу! Як я хочу до Господа! Нічого не хочу . тільки до Господа! Його люблю, до Нього хочу.

Сльози наверталися, бачачи з якою пристрастю, з яким болем, вона кричить про це.

Напередодні ледве вмовили її помитися. Омиваючи схудле, виснажене тіло, подумалося: «Ніяк перед смертю мою». Відігнала думку. Не добре. Вибач, Господи.

- Валь, ну ось помилася, то може, поїсти, може апетит з'явився?
- Ну давай.
- Ой, Валько поїла! Як славно! . раділа старша сестра.

Тиха, умиротворена Валька, що розімліла від води та їжі, лягла відпочити. Встала незабаром за потребою. І впала. Розрив серця.

Залишилася старша Олена одна. І теж лягла. Ніяк не думала що Валька, молодший по літах набагато, піде раніше за неї.

Де моя Валька-то? - Упускала сльози Олена.

І справді, де, Господи?

Чи то бачення, чи моє людське бажання, але побачила дівчину тоненьку, біленьку, в ситцевій сукні, що біжить по квітучому лузі. Розумію. Валька.

- Треба ж, - обговорювали потім, - жодної фотографії не виявилося Валькіної в дорослому віці. Все дівчисько, після того, як гріх її скрутив і з'явився горб. не любила фотографуватись.

Значить, наче Валю бачила.

Заповіт батька

В однієї віруючої людини був невіруючий син. Батько переживав сильно, але не міг прищепити юнакові релігійність. Відчувши наближення смерті, він покликав сина:
— Виконай одне моє прохання.
- Яку, тату?
— Коли я помру, ти сорок днів приходь у цю кімнату хвилин на п'ятнадцять.
— А що мені робити?
— Нічого не треба робити. Просто сиди...

Справжня перемога – перемога над собою

"Хто йде вслід за мною, той не ходить у темноті", - каже Господь (Йо. 8:12).

Ці слова Христа спонукають нас наслідувати Його життя та святі заповіді, якщо наша мета - пізнати і очистити наше серце від сплутаних думок. Христова навчання стоїть вище будь-яких інших мудростей і філософських вчень. Ми повинні мати Духа Христа, якщо хочемо знайти справжню живильну духовну їжу. Не...

Зміст життя

Якось один мудрець, стоячи перед своїми учнями, зробив таке. Він узяв велику скляну посудину і наповнив її до країв великим камінням. Зробивши це, він запитав учнів, чи повна судина. Всі підтвердили, що повний.

Тоді мудрець узяв коробку з дрібними камінчиками, висипав її в посуд і кілька разів легенько струснув його. Камені розкотилися в проміжки між великими каме...

Як поділити зливи

Часто старця Паїсія питали, що таке справедливість? Як чинити справедливо?
Отець Паїсій казав:
— Є справедливість людська, а є Божественна справедливість.
— А що таке Божественна справедливість? — питали його.
Тоді старець наводив такий приклад:
— Уявіть, що людина прийшла до одного в гості і в них виявилося десять слив. Один із ни...

СТАРТ

«Виберіть собі тепер, кому служити» (Нав. 24:15).
Видатного американського легкоатлета Майкла Джонсона, чотириразового олімпійського чемпіона та дев'ятиразового чемпіона світу з спринтерського бігу, якось запитали, який момент забігу він вважає найважливішим. Спортсмен відповів:
Перші дві секунди. Те, як ти стартуєш».
Журналіст був такий здивований від...

10 речей, про які я хотів би знати, коли був молодший

Одне з моїх найпристрасніших захоплень – навчати молоде покоління. Мені це подобається, тому що ті молоді люди, яких я наставляю, настільки прагнуть духовного спрямування, що вони практично витягують його з мене. Мені також подобається учнівство, тому що допомога іншим людям у тому, щоб стати успішними, приносить неймовірне задоволення.

Учнівство — це не лише проводити кла...

Жива любов

Усім нам знайомий термін "любов", і ми часто вважаємо, що ми знаємо і розуміємо, як проявляється це почуття. Проте, чи можливо, що наша ідея про любов є не повністю живою?

Жива любов, це справжня і вічна божественна любов, яка походить від Бога і охоплює всю створену ним реальність. Апостол Павло залишив нам відомий гімн любові, який допомагає зрозуміти, яким чином жива любо...

Уявні невідповідності

В одному з попередніх дописів було зроблене одне цікаве зауваження, при чому настільки цікаве, що потребує подальшого обговорення. Суть цього зауваження полягає в наступному: щоб стати щасливим, цитата:

«…Треба навчитися помічати, а за тим цінувати і радіти дрібницям, які буквально наповнюють наше життя…»

<...

Чому вчить Біблія – Господь Ісус Христос

Господь Ісус Христос є центральною темою Святого Письма. У цій статті йдеться про Його божественність, втілення, справу Христа та Його функції.

Про гріх

Гріх – це те, що відокремлює нас від Бога. Він породжує в нас почуття провини, сорому та страху. Гріх руйнує наші стосунки з Богом та іншими людьми. Коли ми чинимо гріх, ми втрачаємо нашу свободу, і стаємо рабами нашого тіла і наших пристрастей.

Але ми не залишені наодинці з нашими гріхами. Бог дав нам шлях до спасіння. Він дав нам Свого Сина, Ісуса Хри...