Понеділок 27 Травень 2024   Українська  /   Русский       Пошук    

Дочки Лота – матері через кровозмішення

Захоплююча та жахлива історія дочок Лота завжди бентежила уяву людей. Мистецтво, музика та література відображають цю тему. Якщо ми просто читаємо історію, не інтерпретуючи і пізніше не вникаємо в глибший сенс, то про що вона нам розказує?

Лот та його родина живуть у Содомі. Двоє ангелів заходять у гості до хати. Розлючений натовп вимагає показати цих гостей, бо хочуть їх «пізнати». Щоб захистити їх, за тодішніми законами, Лот, натомість, пропонує віддати натовпу двох своїх дочок. Історія, про яку йде мова, викликає жах. Через злість людей Бог знищить Содом та Гоморру.

Однак Лот вважається праведником, який рятується. Він втікає перед неминучим знищенням Содому. По дорозі він втрачає свою дружину. З дочками він знаходить притулок у печері. Через ці події обидві дочки бояться, що жоден чоловік не зможе їх там знайти і вони помруть бездітними. Тому вони складають наступний план: «Ходи, напіймо свого батька вином, і покладімося з ним. І оживимо нащадків від нашого батька. І ночі тієї вони напоїли вином свого батька. І прийшла старша та й поклалася з батьком своїм. А він не знав, коли вона лягла й коли встала… І сталося другого дня, і старша сказала молодшій: Ось я минулої ночі поклалась була з своїм батьком. Напіймо його вином також ночі цієї, і прийди ти, покладися з ним, і оживимо нащадків від нашого батька. І також ночі тієї вони напоїли вином свого батька. І встала молодша та й поклалася з ним. А він не знав, коли вона лягла й коли встала… І завагітніли обидві Лотові дочки від батька свого. І вродила старша сина, і назвала ім’я йому: Моав. Він батько моавів аж до цього дня. А молодша вона вродила також, і назвала ймення йому: Бен-Аммі. Він батько синів Аммону аж до цього дня» (Бут. 19:32-38).

Подружжя поміж спорідненими – це табу. Це чітко заборонено в Біблії (Лев. 18). Біологічний сенс цієї заборони сьогодні доведений генетикою людини: брати і сестри, батьки та власні діти мають багато подібних генів, тому ймовірність спадкових захворювань в її потомства дуже висока. Дослідження показали, що сорок відсотків дітей, які мають споріднені зв’язки, є розумово відсталими. У Німеччині нещодавно привернула увагу молода пара брата і сестри, які мають чотирьох дітей разом, двоє з яких недорозвинені. Молодий чоловік звернувся зі скаргою щодо узаконення стосунків до Федерального конституційного суду, але той відхилив скаргу (13.3.08). Стосунки між спорідненими особами залишається злочином.

Крім того, заборона на такі стосунки має також надзвичайний захисний характер для наступного покоління. Знову і знову трапляються випадки сексуального насильства батьків над їхніми дочками. Однак, власна сім’я повинна бути головним притулком для підлітків. Якщо вони не знаходять безпеки від сексуальних домагань чи навіть зґвалтування – це глибокий психологічний тягар. Де ще повинна бути безпека? Дочки, зґвалтовані батьками, зазнають психічних травм на все життя, їм важко стати звільнитися від цього, самовизначитися.

Історія дочок Лота – класична історія спокуси. Це, мабуть, дівчата змусили батька. Результатом є версія Лоліти, в якій на молоду дівчину, через її сексуальну зовнішність, покладається відповідальність за статеві стосунки зі старшим чоловіком. Тому багато хто вважає, з чоловічої точки зору, що дочки спокусили батька. Хіба це не надто популярна фантазія? Сцена в Содомі показує, що Лот точно не займається сексуальністю своїх дочок. Що думали дівчата, почувши за дверима погрози натовпу! Вони, мабуть, були сповнені страху і жаху. А потім вони чують, як батько пропонує їх обох чоловікам. Що за стосунки мають дочки зі своїм батьком, який так з ними обходиться?

Під час втечі із Содому їхня мати померла. Вона, проти заповіді Божих ангелів, які вивели їх з міста, хотіла ще раз поглянути на свій дім, скам’яніла і перетворилася на стовп солі. Зараз дівчата беззахисні, на самоті з батьком, який недавно хотів їх віддати натовпу.

Історія заплутана. Стає зрозуміло, що потомство потрібно берегти. Содом і Гоморра, найближчі населені пункти, були знищені. Але ще не всі чоловіки зникли з землі. В якийсь момент дочки та батько мали б залишити печеру, і тоді батько знайшов би для них інших чоловіків. Звідки взявся цей тиск, виражений в історії?

Історію дочок Лота важко зрозуміти. Здається, що обидві перебувають у розпачливій ситуації, яка стосується народження дітей, як би там не було, незалежно від кого. Як почуває себе дочка, вагітна від батька? Їхні сини Моав і Бен-Аммі – не тільки двоюрідні брати, але і рідні брати. Чи дочки залежатимуть від батька все життя? Як суспільство їх прийме після того, хто з чоловіків наблизиться до них з цією передісторією в печері та підозрою через вагітність?

Молода, недосвідчена дівчина любить кокетувати з батьком. Вона випробовує власну жіночність. Але від батька слід очікувати, що він тримає межу сексуальності, поваги до цноти і гідності дочки. Їй спочатку потрібно зрозуміти власну сексуальність, дізнатися, хто вона, що хоче, що означає фізична любов. Дочки Лота навіть не мають імені в цій історії. Вони просто предмети, які іноді продають незнайомцям. Зрештою, це їхня вина в історії. Це залишає читача приголомшеним, і дозволяє нам відстояти табу, про відносини з спорідненими особами, що стосунки батька з дочкою карається законом. Закон, який захищає дівчат, також стверджує, що вони самі є спокусницями.

Біблійна історія показує, як виникли сусідні народи Ізраїлю. Але якщо ми вважаємо двох молодих жінок справжніми персонажами, то їм найбільше хотілося б побажати, щоб вони йшли своїм шляхом далеко від Лота і могли мати своїх дітей.